"Zaczarowani teatrem"

"Bliżej teatru"

Działania teatralne w szkole

Grupa "Zaczarowani teatrem"

We wrześniu 2012 roku, z inicjatywy pani Małgorzaty Michno - polonistki naszej szkoły zawiązała się grupa miłośników teatru "Zaczarowani teatrem". Grupa uczniów z różnych klas naszego Gimnazjum powoli staje się koneserami sztuki teatralnej. Teatr niegdyś niechętnie odwiedzany zaczyna swą magią przyciągać nowych, młodych miłośników. Grupa obejrzała kilka interesujących przedstawień:

"Jak zostałam wiedźmą" w teatrze STUDIO

"Metro" w Buffo

"Trzeba zabić starszą panią" w OCH-Teatrze

"Kolacja dla głupca", wg F. Vebera, w Teatrze Ateneum,

"Grube ryby" wg M. Bałuckiego, w Teatrze Polonia,

"Słowik" baśń muz. I. Strawińskiego, wg K. Andersena, w Teatrze Wielkim,

„Moralności Pani Dulskiej” G. Zapolskiej, w Teatrze Współczesnym,

„Madame” w Teatrze na Woli,

„Balladyna” w Muzycznym Teatrze Roma,

„Zemsta” A. Fredry w OCH-Teatrze.

To dopiero początek przygody z teatrem. W planach kolejne wyjścia, z których wrażeniami na pewno się podzielimy. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Opiekun - Małgorzata Michno

Zajęcia "Bliżej teatru" - to zajęcia przeznaczone dla uczniów aktywnych, zainteresowanych teatrem, którzy posiadają chęć i predyspozycje do występowania na scenie. Podstawową formą pracy są zajęcia dramy, a także wycieczki do teatru, spotkania z aktorami, wizyty w teatrze za kulisami.

Zajęcia mają na celu kształtowanie wrażliwość na sztukę, uczyć pracy w zespole, nawiązywać kontakty, wyrażać emocje, ćwiczyć dykcję. Uczniowie poznają także dzieje teatru, ubioru scenicznego. Chętni wcielają się w role autorów scenariuszy przedstawień, prezentowanych podczas uroczystości szkolnych i konkursowych.

W ramach programu „Edukacja teatralna dzieci i młodzieży” ludzie teatru skupieni wokół "Towarzystwa Kultury Teatralnej" przeprowadzili cykl 4 zajęć:

1. Co to jest teatr?

2. Aktor i żywe słowo.

3. Technologia teatru.

4. Reżyser w teatrze.

Nawiązujemy współpracę z teatrami, dzięki czemu uczniowie mają możliwość zapoznać się z pracą aktora, reżysera; zobaczyć, jak powstają efekty specjalne na scenie, a także jak z bliska wyglądają kostiumy do znanych przedstawień.

Opiekun - Ewa Michalska

W Warszawskim Konkursie Historycznym "Antyk i jego dziedzictwo w kulturze europejskiej" - w roku szkolnym 2008/2009 zespół zajął I m-ce w kat. przedstawienie teatralne pt. "Powrót posła" wg komedii politycznej J. U. Niemcewicza.

W konkursie gminnym "Antyk i jego dziedzictwo w kulturze europejskiej", w kategorii "Przedstawienia teatralne" w roku szkolnym 2007/08, zespół otrzymał
za przedstawienie - "Motyw podróży w literaturze antyku".

MOTYW PODRÓŻY W LITERATURZE ANTYKU i KOPCIUSZEK (przedstawienia 2008)

INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA

ORFEUSZ I EURYDYKA