Wyjazdy językowe

dla klas I-szych

Wymiana

Wyjazdy szkolne

W każdym roku szkolnym organizowane są wycieczki językowe i wyjazdy integracyjne dla uczniów klas I-szych.

Wyjazdy językowe

Wyjazdy integracyjne dla uczniów klas I-szych

Wyjazdy językowe na wymianę

Wymiana polsko-niemiecka HAMBURG 2007

W dniach 16–23.09.2007 miało miejsce kolejne – już czwarte – polsko-niemieckie spotkanie grupy naszych uczniów w Hamburgu. Przed wyjazdem, wiosną, młodzież nawiązała kontakt e-mailowy i telefoniczny z niemieckimi rówieśnikami. Była merytorycznie przygotowana do spotkania poprzez udział w zajęciach krajoznawczych na temat Niemiec i Hamburga, historii tego narodu. Przygotowała także ankiety przedstawiające siebie i swoją rodzinę, które zostały przekazane stronie niemieckiej. Podczas wrześniowego pobytu w Hamburgu uczniowie brali udział w zajęciach przygotowanych przez zespół gospodarzy. Zajęcia te charakteryzowały się różnorodnością form. Zrealizowano dwa projekty: „Polacy w oczach Niemców – Niemcy w oczach Polaków”, „Polacy i Niemcy w Unii Europejskiej. Wspólne cele a różne zainteresowania na scenie międzynarodowej”. Specjalnie dla polskich uczniów została przygotowana lekcja na temat Unii Europejskiej w języku niemieckim, podczas której uczniowie pracowali z niemieckojęzycznymi materiałami. Młodzież miała okazję pracować także w archiwum muzeum obozu koncentracyjnego w Neuengamme - bazując na autentycznych dokumentach przygotowywała biografie osób osadzonych w obozie. Oprócz zwiedzania Hamburga, rejsu statkiem po porcie strona niemiecka zorganizowała spływ kajakowy Deutsch Evern - Lüneburg, połączony ze zwiedzaniem Lüneburga.

Opisane powyżej zajęcia pozwoliły polskiej grupie uwierzyć we własne umiejętności językowe, pokonać bariery językowe, a to wpłynęło na szybkie zintegrowanie obu grup, zaktywizowało uczniów do wspólnego działania, komunikacji, wspólnych spotkań w czasie wolnym (mecze na boisku szkolnym, zajęcia na basenie, spotkania rodzinne, dyskusje, wymiana poglądów).

Młodzież uczestnicząca w wymianie wykazuje większe zainteresowanie nauką języka niemieckiego. Ich pozytywna opinia o wymianie wzbudza zainteresowanie taką formą kontaktów międzynarodowych innych uczniów.

Wymiana polsko-niemiecka HAMBURG 2006

W październiku 2006 grupa młodzieży naszej szkoły uczestniczyła w wymianie polsko-niemieckiej w Hamburgu. Czekali na nas uczniowie i ich rodzice ze szkoły partnerskiej. Po powitaniu wszyscy udali się do rodzin, u których byli zakwaterowani. Nazajutrz poznaliśmy szkołę partnerską. Spotkaliśmy się z gospodarzami w auli, gdzie serdecznie powitała nas w-ce dyrektor szkoły. Po części artystycznej udaliśmy się do centrum Hamburga. Całe popołudnie zwiedzaliśmy miasto i jego zabytki (m.in. kościół św. Michała i Mikołaja, Ratusz). Zwiedzanie miasta zakończył rejs po Łabie. W piątek wizytowaliśmy obóz koncentracyjny w Neuengamme. Sobotę i niedzielę spędziliśmy z niemieckimi rodzinami, które dołożyły wszelkich starań, żebyśmy jak najmilej wspominali czas spędzony w Hamburgu. W poniedziałek pojechaliśmy do Lubeki - stolicy marcepana i miejsca urodzin Tomasza i Heinricha Manna. We wtorek braliśmy udział w lekcji w-fu prowadzonej przez niemieckiego nauczyciela. Następnie udaliśmy się wraz z niemieckimi uczniami do portu, gdzie odwiedziliśmy „Dungeon” – tunel strachu, w którym nie tylko można się dobrze bawić, ale także poznać bogatą historię Hamburga. 11.X bardzo zadowoleni powróciliśmy do Warszawy.

Nasza współpraca z niemieckim gimnazjum Bramfeld w Hamburgu rozpoczęła się w 2003 roku. Po rocznej korespondencji, w trakcie, której ustaliliśmy cele i zadania wymiany, we wrześniu 2004 roku doszło do pierwszego spotkania. Głównym celem naszych corocznych dwukrotnych spotkań jest integracja młodzieży, poznawanie kultury, historii, obyczajów polskich i niemieckich, "żywy" kontakt z językiem niemieckim. Przyjęliśmy zasadę wzajemnego goszczenia się: w rodzinach niemieckich (jesienią) a następnie w rodzinach polskich (wiosną). W czasie wymiany realizujemy różne projekty, np: projekt „Holokaust”, „Integracja przez sztukę”, "Unia Europejska". Dzięki wymianie nasi uczniowie mają okazję poznać bliżej kulturę i zwyczaje naszych sąsiadów, uczą się języka, pokonują barierę językową, a oprócz tego zwiedzają przepiękne miasto portowe, jakim jest Hamburg i okolice, tj. Lubeka, Hansa-Park. Wiosną natomiast gościmy naszych partnerów w Warszawie. Organizujemy wtedy m.in. wspólne zwiedzanie Warszawy, Wieliczki, Oświęcimia, Kazimierza. Nasza wymiana wspierana jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, która udziela nam pomocy merytorycznej, a także finansowej, tzn. refunduje nam 25-30% kosztów przejazdu. Dzięki temu z naszej oferty wymiany może skorzystać każdy uczeń.